Szkoła pamięta
2022-10-27
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja ma na celu zachęcenie uczniów do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach. Nasza szkoła chciała przed zbliżającym się świętem Zmarłych upamiętnić osoby, które straciły życie walcząc o naszą wolność. Dlatego też uczniowie klasy VI odwiedzili na cmentarzu w Ryglicach symboliczny grób Franciszka Oskarbskiego – żołnierza września 39 oraz więźnia Starobielska zamordowanego przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Następnie udali się na grób powstańca Czesława Królikowskiego. Na zakończenie odwiedzili grób Wincentego Kręcichwosta, kaprala 38 pułku Piechoty Wojska Polskiego. Grób ten przez wiele lat był Grobem Nieznanego Żołnierza, jednak dzięki pracom IPN ustalono tożsamość poległego żołnierza i odnowiono sam grób. Na wszystkich grobach po chwili zadumy zapalono znicze.
Uczniowie klasy V natomiast uporządkowali grób Zofii Nowak, Kazimierza Frączka oraz Stanisława Świnionogi, który zlokalizowany jest w lesie w Joninach Lipie. Osoby te zginęły podczas II wojny światowej. Na grobie również złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Następnie uczniowie odwiedzili pomnik upamiętniający zwycięstwo żołnierzy Armii Krajowej nad oddziałem tarnowskiego gestapo w sierpniu 1944 roku. Pomnik ten jest zlokalizowany na granicy Jonin i Swoszowej. Tam również zapalono znicze.
Uczniowie klasy IV odwiedzili cmentarz wojenny w Ryglicach, na którym są pochowane ofiary I wojny światowej oraz odwiedzili podobnie jak klasa VI grób kaprala Wincentego Kręcichwosta.
Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała dyrektor szkoły Anna Marcinek-Pikusa oraz nauczyciel historii Urszula Bień, która w ciekawy sposób przybliżyła wszystkim historię żołnierzy poległych podczas działań wojennych.